Δράση του Οδοντιατρικού Συλλόγου Τρικάλων.

Στο πλαίσιο της 31ης Πανθεσσαλικής Οδοντοστοματολογικής Συνόδου και δεδομένου ότι το 2024 έχει ανακηρυχτεί, από την Ελληνική Οδοντιατρική Ομοσπονδία,  «Έτος Στοματικής Υγείας», ο Οδοντιατρικός Σύλλογος Τρικάλων, σε συνεργασία με την διεύθυνση Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης και το Δημοτικό Θέατρο, διοργάνωσε το πρωί της Παρασκευής 19 Απριλίου στο χώρο του Δημοτικού Κινηματογράφου στον Μύλο Ματσόπουλου, μια όμορφη δράση για τα μικρά παιδιά. Οι μαθήτριες και μαθητές της Α’ και Β’ τάξης του 5ου δημοτικού σχολείου επισκέφτηκαν το Δημοτικό Θέατρο και απόλαυσαν την ανάγνωση του παιδικού παραμυθιού «Η Νεραϊδοντούλα και τα δόντια μου» από την ηθοποιό και δασκάλα θεάτρου κ. Βίκη Ιακωβάκη. Επίσης, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν κάθε απορία τους σχετικά με τη σημασία της στοματικής υγείας με τους οδοντιάτρους που παραβρίσκονταν στο χώρο. Στο τέλος της εκδήλωσης δόθηκαν στα παιδιά είδη στοματικής υγιεινής.